Druhé kolo nizozemské motokrosové juniorky nás tentokrát zavedlo na trať nedaleko města Gemert. Podle videí jsme čekali hodně písku – a to se beze zbytku potvrdilo.
Nizozemský mistrák je pro nás stále novinka, takže jsme byli zvědaví, jak bude vypadat další podnik a jaká bude atmosféra. Tentokrát jsme vyrazili ve větší sestavě týmu CERMEN KTM Racing – Zendulka na 65, Hugo Brant na 85 a Luboš Černý na 50. Už cesta a příjezd probíhaly jinak než minule – v Cuijku nás pořadatel v pátek vykázal do přeplněného kempu, a skončili jsme na dálničním odpočívadle. V Gemertu jsme naštěstí mohli zaparkovat hned u trati, postavit zázemí už v pátek a bez stresu si projít trať. Ta byla větší, hodně zamotaná a opět bez nebezpečných skoků.
Když přejímka, tak žádná…
Zatímco v Cuijku byla administrativa pohodová, v Gemertu nebyla vůbec žádná. Chodili jsme po depu a snažili se zjistit, kde se „checknout“, ale jediné, co jsme slyšeli, bylo: „Máte QR kód? Tak jste v pohodě.“ Nikdo ho ale vidět nechtěl. Nikoho nezajímá, jakou má jezdec přilbu, jakou má homologaci a podobně. Evidentně je zde větší důraz na osobní odpovědnost jezdců a rodičů.
Závodní den: smolná kvalifikace, ale důležité zkušenosti
Sobota nabídla ideální počasí – trochu se ochladilo a zatažená obloha zajistila, že slunce nesvítilo do očí. Trénink se nám ale nepovedl. Vojta vyjel mezi posledními, chytil pomalejší jezdce a dal jen dvě měřená kola. Výsledkem bylo 17. místo v kvalifikaci, které ovlivnilo celý den. Startovat z takového místa bylo složité – trať hned po startu vedla do úzké ostré levotočivé zatáčky a kdo nebyl vpředu, měl smůlu.
Obě jízdy měly podobný průběh. Start kolem 20. místa, v prvním kole Vojta předjel hodně jezdců, ale pak už si držel pozici. V první jízdě ho zbrzdil drobný pád, přesto dojel 10.. Ve druhé jízdě bez pádu, postupně zrychloval a opět 10. místo.
Těžká trať a pořádná dřina
Trať byla už tak náročná, ale do druhé jízdy ji ještě více „zpestřili“ hobby jezdci na velkých motorkách, kteří ji pořádně rozbili. Časy na kolo se zpomalily o 20 sekund, ale i tak se Vojta držel a sbíral cenné zkušenosti. Bylo vidět, že na takovém povrchu mají místní jezdci navrch – hlavně v práci s plynem. Což není překvapení, když jezdí v písku od padesátek.
Zdravotní zabezpečení? Važme si české juniorky
Výsledky nebyly to hlavní – šlo pro nás o ostrý trénink na těžké trati. Ale co nás docela překvapilo, byla úroveň zdravotního zabezpečení. Při závodě třídy 85 jsme byli svědky zranění dvou jezdců – jedno vypadalo docela blbě. Trvalo určitě přes 5 minut, než se z lesa vynořili dva zdravotníci s nosítky. Nikdo neměl vysílačku, mávači byli laxní a jezdci kolem lítali dál v plné rychlosti. Sanitka nebyla na místě, musela se volat. Na českém mistráku by taková situace byla vyřešená profesionálně během chvíle – máme proškolené mávače, čtyřkolky s doktory, sanitku. Když už jsme u toho srovnání, tak v Cuijku, ani Gemertu vůbec nebyly řešeny myčky (ale nebylo to třeba), nebyla elektřina atd. Prostě, po organizační stránce je český mistrák na lepší úrovni.
Závěrem – skvělý trénink a zkušenosti k nezaplacení
Naše dvě účasti v Cuijku a Gemertu byly skvělým tréninkem. Každý, kdo to s mezinárodními závody myslí vážně, by měl do Nizozemska vyrazit. Trénink v písku u nás závod nenahradí. A ještě jedna věc – po návštěvě holandského mistráku si člověk začne víc vážit českého. Organizace, zabezpečení, profíci v depu – to není samozřejmost ani v „motokrosové velmoci“. Škoda toho zdravotního zabezpečení, to jediné by chtělo opravdu zlepšit. Aby to nevypadalo, že se snažím zalíbit současnému pořadateli našeho mistráku – tak to není, rozhodně je co zlepšovat.
Pro nás zatím nizozemský mistrák končí, protože už se blíží první závod mistrovství Evropy… a kde jinde, než v Nizozemsku :-). A pak ME v Dánsku, český mistrák a další výzvy. Jede se dál 💪.
Díky Víťovi Markovi a CERMEN KTM Racing Team, trenérovi Filipu Neugebauerovi, mechanikovi Mírovi Jirákovi a jeho crew a všem kdo nás podporují a fandí.
Sezóna se pomalu rozbíhá a v rámci přípravy jsme se rozhodli zúčastnit nizozemské juniorky. V Nizozemsku je třída 65 ccm rozdělena na dvě kategorie – malá a velká kola. Malá kola odpovídají standardní specifikaci, zatímco velká kola pocházejí z pětaosmdesátek. Vojta závodil ve třídě malých kol, což byla i volba většiny ostatních jezdců.
Cesta a první dojmy z tratě
První závod sezóny se konal na trati u městečka Cuijk. Ve čtvrtek večer jsme vyrazili na cestu a v pátek večer dorazili na místo. Časový harmonogram nebyl příliš detailní, hlavní informací bylo, že v sobotu v 9 hodin začíná trénink. O technických přejímkách se v harmonogramu nepsalo, takže jsme pro jistotu dorazili brzy a byli tak v areálu první.
Trať v Cuijku je poměrně úzká, ale pro juniory dostačující. Povrch tvoří písek, i když ne tak sypký jako například v Lommelu. Technická přejímka probíhala při vjezdu do čekacího prostoru – pořadatelé to příliš neřešili, stačila rychlá kontrola motorky a její označení.
Trénink a kvalifikace
Na nizozemské juniorce závodí i jezdci na padesátkách. Jeli pořádnou kudlu. Překvapením byla i účast čtyřkolek, naštěstí menších, takže trať nebyla výrazně poškozená.
Vojtův volný trénink začal kolem půl desáté. První dvě kola byla volná, následovala pětiminutová kvalifikace – což není mnoho času na seznámení s tratí. V reálu se jelo naplno už od prvního kola. Díky dobře upravenému povrchu a minimálnímu poškození od padesátek a začátečníků bylo tempo vysoké. Vojta se rychle adaptoval a zajel 6. nejrychlejší čas. Pochvaloval si, že ho to baví.
První závod: boj o každou pozici
Po delší závodní pauze – poslední závod absolvoval v říjnu v Jiníně – jsme byli zvědaví, jak se projeví zimní příprava. Start nebyl moc dobrý, částečně kvůli horší startovní pozici. I tak se Vojta dokázal protlačit dopředu a ve druhé zatáčce byl kolem 10. místa. Postupně se svou typicky spolehlivou jízdou posouval vpřed.
Startovní pole bylo velmi vyrovnané, až na dva jezdce, kteří ujeli a zajížděli výrazně lepší časy. Boj o pozice mezi 3. až 10. místem byl velmi intenzivní. Vojta nakonec projel cílem jako čtvrtý.
Druhá jízda: útok na bednu
Druhý start se povedl mnohem lépe – Vojta se hned dostal na 4. místo. První dvojice jezdců si znovu vytvořila náskok, ale tentokrát se Vojta zapojil do souboje o stupně vítězů. V polovině závodu se propadl na 8. místo, ale nevzdal se a začal opět útočit. V předposledním kole se probojoval na 3. příčku a díky tomu si zajistil celkové 3. místo.
Celý den se obešel bez pádů, což se ukázalo jako klíčové. A i když trať nebyla extrémně náročná, pořád se bavíme o pískové trati, která se postupně stávala těžší.
Srovnání s českou juniorkou
Závody v Cuijku se odehrály za ideálního motokrosového počasí. Trať byla zábavná, ale ne extrémně složitá. Zajímavé bylo srovnání s českou juniorkou, která je podle našeho názoru organizačně i zabezpečením na vyšší úrovni. V Česku mají závody přesný časový harmonogram, takže vždy víte, kdy máte další jízdu. Startuje se z roštů, což je myslím také lepší a spravedlivější pro všechny. Přenosy lze sledovat živě na YouTube. Zdravotní zabezpeční je u nás myslím také výrazně lepší.
V Nizozemsku to bylo tak nějak víc v klidu. Ale nepůsobilo to chaoticky, jen jinak. Tím, že startovní pole bylo více vyrovnané, si Vojta dobře zazávodil. A velká výhoda pro juniory jsou ty pískové tratě, protože ty jsou z podstaty bezpečnější. Jen bych ocenil, kdyby pořadatel trať nechal trochu víc rozbít, ale bohužel jí po každé jízdě srovnal. Což bylo určitě i proto, že jely i padesátky a začátečníci.
Každopádně ze srovnání vychází naše Česká juniorka velmi dobře po stránce organizace a zabezpečení jezdců. Konkurence mi přišla trochu větší v Nizozemsku. To se asi dalo čekat :-). Je to ale srovnání po jednom závodě. Ještě bychom měli na nějaké kolo do Nizozemska jet, tak uvidíme, jaké to bude tentokrát.
Celkově to byl skvělý víkend a perfektní start sezóny! 🚀💨 Oslavili jsme to tradičními holandskými hranolkami 🍟.
Za možnost startovat v nizozemském mistráku děkujeme:
Víťovi Markovi a jeho CERMEN KTM Racing Team
Trenérovi Filipu Neugebauerovi
Mechanikovi Miroslavu Jirákovi a jeho Motoshop 171
Sezóna 2024 pro Vojtu byla úspěšná, když poprvé závodil na Mistrovství Evropy a dokonce na Mistrovství světa. Zároveň se mu vyhnulo vážnější zranění, což je vždy největší vítězství!
Tento článek má za úkol pro aktuální i potenciální sponzory, rodinu a fanoušky přehledně shrnout celou závodní sezónu a ukázat, že Vojta udělal velký pokrok a získal spoustu zkušeností, které by měl zúročovat v následujících letech.
Stručný přehled
V roce 2024 Vojta začal závodit za CERMEN KTM Racing team
Nejdůležitější výsledky:
5. místo v MČR Open juniorů
kvalifikace do semifinále ME v Litvě
účast na Mistrovství světa v Nizozemsku
Celkem Vojta absolvoval 16. závodů. Kromě České republiky závodil v Maďarsku, Dánsku, Nizozemsku a Německu.
Podrobný přehled sezóny
Tým
V roce 2024 začal Vojtěch Zendulka závodit za CERMEN KTM Racing team. Z toho, že bude v týmu s takovým závodníkem, jako je Víťa Marek mladší, měl Vojta velkou radost. S manažerem týmu, Vítězslavem Markem starším jsme byli domluveni na tom, že zkusíme závody Mistrovství Evropy (ME). Na to se Vojta hodně těšil a spolu s ním i my rodiče. Kromě ME jsme měli přirozeně v plánu účast na juniorském mistrovství České republiky, které pro rok 2024 změnilo název na MČR Open juniorů. Pro Vojtu to měla být druhá sezóna na motorce o obsahu 65, takže už měl více čeřit vodu. A kromě těchto závodů jsme počítali s několika menšími závody, podle toho, jak to bude vyhovovat.
Nejlepší závody
Na ME byl výsledkově nejlepším závodem hned ten první v dánském Svebolle. Vojtovi se hned v první jízdě podařilo bodovat, což jsme nečekali. Moc hezký závod pak byl ten v nizozemském Valkenswaardu, což je trať, na které se jezdilo i velké mistrovství světa.
Vrcholem sezóny byl závod mistrovství světa v Heerde v Nizozemsku. Nabitá startovní listina a skvělá atmosféra. Tohle byly fakt velké závody!
V MČR Open bylo více úspěšných závodů, celkově Vojta tradičně zvyšoval v průběhu sezóny formu a tak lepších výsledků dosáhl v posledních závodech. V Dalečíně dal svůj první holeshot, v Přerově dlouho jezdil na druhém místě, v Kaplici poprvé dojel v jedné rozjížďce třetí. Nejlepší závod byl ale ten poslední a zároveň nejtěžší – Jinín. V něm se Vojta poprvé postavil na stupně vítězů.
Závod MS v Heerde, kde na písku Vojta hodně padal a nepodařilo se mu kvalifikovat do hlavního závodu. Přesto ve světové konkurenci bojoval jako lev na hodně těžké, pískové trati.
Pád z 3. místa v Přerově, když Vojta většinu závodu jezdil na prvním místě. Ale zvedl to a dojel pátý, což je pořád dobrý výsledek.
Oba závody v Heřmanicích, když pokaždé ne svojí chybou spadl z dobrého umístění. Naštěstí se nic vážného nestalo.
Semifinále v Litvě a zklamání z neúspěšné kvalifikace do finále v Lokti. Tohle byla první zkušenost s nekvalifikováním se do závodu. A to je prostě potřeba zažít, protože jednou to přijít musí. Na druhou stranu, že hned v první sezóně na Evropě se Vojta dostal do semifinále, je úspěch.
Celkově ale tyhle nejtěžší okamžiky znamenali zároveň skvělé zkušenosti a ukázaly, na čem je třeba pracovat. Skvělé je, že zde nemusím zmínit žádné zranění, byť bez modřin a odřenin se motokros dělat nedá.
Soupeři (a kamarádi)
Soupeře na MS nemá cenu vyjmenovávat, startovní listina obsahovala 90 jezdců z celého světa. Na ME nestartuje tolik jezdců, ale ti co startují by většinou v mistrovství ČR bojovali o bednu. Takže zmíním hlavní soupeře a zároveň kamarády z MČR Open:
Tomáš Glogar (ČR). Glogy jako jeden nejzkušenějších jezdců byl po odchodu Dominika Hasoně a dalších starších kluků hlavním adeptem na titul. Což se mu podařilo potvrdit. S Vojtou několikrát sváděli velké souboje (Kaplice, Přerov..)
Matěj Masár (SK). Maťo je další z kamarádů, ze kterých se po spadnutí žebříku stal soupeř o body. Většinou se mu dařilo dojíždět před Vojtou, ale párkrát se situace otočila.
Emil Dobizs (PL). Emil ve druhé polovině sezóny nabral skvělou formu a většinou nedával soupeřům šanci. Třeba v Přerově ale celkem dlouho hledal recept na Vojtu, než se mu ho podařilo předjet.
Milan Rubeš (CZ). Milan byl po většinu sezóny bodově i výkonnostně hlavní Vojtovo soupeř. Bojovali spolu nejen v MČR, ale i na ME a MS. Občas se dařilo více Milanovi, občas Vojtovi, ve výsledku získal o pár bodů víc Milan.
Mezi další soupeře pak patřil Michal Hendrich a Simon Malec. Výsledkově nevyšla sezóna Davidovi Podešvovi, který byl na tom jinak rychlostně lépe, než Vojta.
Jak je vidět, mistrovství republiky je skutečně mezinárodní a první sedmička závodníků se zúčastnila ME i MS.
Výkony a pokrok
Odhadnout správně, zda sportovec zlepšil svoji výkonnost a jak velký udělal pokrok může být zejména pro rodiče ošidné 😂. Pokusím se zhodnotit posun výkonnosti u Vojty maximálně objektivně.
Z pohledu tabulky v MČR dosáhl Vojta o jedno místo lepšího umístění. V roce 2023 byl šestý, v roce 2024 pátý. Myslím, že 6. místo v roce 2023 bylo výrazně nad plán a i když si ho Vojta vyjel sám, přispělo k němu zranění některých soupeřů (Glogy, Pepa Vrtal a další). Naopak mám dojem, že v roce 2024 byla konkurence v MČR větší. Ale celkově si myslím, že větší výkonnostní skok udělal Vojta v roce 2023, když se po přestupu z 50ccm s automatem okamžitě zařadil do TOP10 v 65ccm. Pokud by si někdo dal tu práci (jako jsem si dal já 😊) a porovnal výsledky všech jezdců mnoho let dozadu v jejich první sezóně po přestupu do třídy 65, zjistil by, že Vojta patří v tomto ohledu mezi nejúspěšnější závodníky. V roce 2024 nebyl ten výkonnostní skok tak velký, ale přesto si myslím, že byl výrazný. To potvrzují zlepšené starty (holeshot), skákání velkých skoků, které dříve neskákal, nebo třeba jistá jízda v hlubokých kolejích na závodě v Jiníně.
Že došlo k výraznému zlepšení výkonnosti nejvíc potvrzuje účast na závodech v ME, kde se hned zařadil do bojů o body, i vystoupení na MS. Na takové závody v roce 2023 neměl.
A co stojí za zlepšením výkonnosti? Není to raketová věda:
roste a má více síly na zvládnutí výkonu motorky
má výborného trenéra Filipa Neugebauera
pravidelně trénuje, ať je horko, nebo zima
těžké zahraniční závody = potřebné zkušenosti
a nakonec to hlavní = maminka, která má zásadní podíl na prvních čtyřech bodech.
Subjektivně mám pocit, že Vojta se více otrkal, je na motorce jistější a lépe jí zvládá. Chtěl bych ale zmínit jednu důležitou věc. Přestože je hezké, když závodník vystoupá na pódium, nebo dokonce vyhraje, není to pro nás hlavní kritérium toho, zda se Vojta zlepšuje. Příprava Vojty není zaměřená na to, aby získal nějaký titul. V tomto se s manželkou shodujeme a nemyslíme si, že získat titul v dětské kategorii je to hlavní. Pokud by to tak bylo, příprava Vojty by vypadala jinak a věřím, že i výsledky Vojty by byly ještě lepší. Chceme ale raději vybudovat kvalitní základ pro rozvoj Vojty v dalších letech.
Motorka
Co se týče motocyklu, zůstali jsme u KTM SX 65. Model 2024 přinesl dost významné změny, ale v zásadě je to pořád výkonný a relativně spolehlivý motocykl (až na ty přívěry). Za celou sezónu jsme neměli při závodě vážnější technický problém.
Vybavení
Vybavení zůstalo v základu také stejné. Vojta dlouhodobě jezdí v botách Gaerne Jr. a v přilbě Airoh. K těmto dvěma nejdůležitějším ochranným pomůckám přibyl pro letošek krční chránič Ortema. Jinak závodí v kalhotách Acerbis. Hlavní viditelnou změnou tak byl oranžový dres týmu CERMEN.
Závěr
Sezóna 2024 byla skvělá, plná nových zážitků a zkušeností. Vojta jí zakončil vytouženým pódiem za 3. místo v Jiníně.
Poděkování
Za velkou materiální i odbornou pomoc Víťovi Markovi a jeho CERMEN KTM Racing týmu.
Celému CERMEN KTM Racing týmu za rodinnou atmosféru při závodech.
Za přípravu motorky Miroslavu Jirákovi z Motoshop171. Nebude náhoda, že jsme neměli v roce 2024 žádný technický problém, který by způsobil nedojetí v závodě.
Za servis naší dodávky Vaškovi Stejskalovi taktéž z Motoshop171.
Za skvělé pravidelné tréningy Filipu Neugebauerovi.
Za tréningy a rady všeho druhu Jakubovi Terešákovi.
Za materiální podporu firmě MTZ (hlavně oleje a dalších chemie Putoline).
Za přípravu tlumičů Tomáši Krupkovi
Za péči o tělo Michalovi Hynštovi.
Za skvělé fotky Janě Terešákové.
A všem ostatním, kteří nám v sezóně pomáhali a fandili.
Děkujeme taky všem fanouškům, váš počet postupně roste. Pokud se vám líbí Vojtova závodní „kariéra“ a pokrok, kterého za poslední rok dosáhl, budeme rádi, když Vojtu začnete sledovat na sociálních sítích.